Nawigacja
Artyku³y » Weterynaria » Biegunka
Biegunka
Normalnie ka³ naszego futrzanego przyjaciela powinien przypominaæ z kszta³tu dobrze ukszta³towane ziarenka ry¿u, byæ zwarty lecz elastyczny i nie odkszta³caæ siê pod naciskiem ³apki zwierz±tka. Kolor mo¿e siê wahaæ od - brudnych zieleni pocz±wszy, przez z³amane ¿ó³cie, do bardzo ciemnych br±zów, a nawet czerni i zale¿y od wielu rzeczy, w tym - rodzaju zjedzonego pokarmu.
D³ugo¶æ bobka waha siê od 0,5 do 1,5 cm i z regu³y jest nieco mniejsza o poranku, pod koniec dnia wykazuj±c tendencjê do lekkiego zwiêkszenia gabarytów. U zdrowego szynszyla ka³ powinien byæ na tyle suchy, by nie przykleja³y siê do niego zbytnio ziarenka piasku, fragmenty ¶ció³ki - on sam równie¿ nie powinien przylegaæ do pod³o¿a. Upuszczony na powierzchniê typu pó³eczka, dno kuwety - powinien wydaæ lekko g³uche stukniêcie.

Jednak nawet u zdrowego szynszylka po spo¿yciu du¿ej ilo¶ci siana - ka³ mo¿e przybraæ nieco lu¼niejsza konsystencjê, za¶ bobki bêd± lekko powiêkszone w obwodzie, przybieraj±c tez nieco zielony odcieñ. Nie jest to powodem do niepokoju.
Istnieje natomiast ca³y szereg czynników niezaka¼nych, jak tez o wyra¼nie patogennym pod³o¿u, które mog± spowodowaæ u szynszyli typow± biegunkê.

Przez biegunkê rozumiem tu do¶æ szeroko pojêty stan ka³u naszego podopiecznego - poczynaj±c od bobków powiêkszonych, wilgotnych, ³atwo rozdeptuj±cych siê pod jego ³apk± - a bywa, ¿e pokrytych ¶luzem lub podejrzanie mocno b³yszcz±cych - a¿ po typowe rozwolnienie, charakteryzuj±ce siê p³ynn± konsystencj± ka³u.
Ka¿de z nich oznacza jaki¶ stan patologiczny, którego przyczyny nale¿y odnale¼æ i wyeliminowaæ, aby nastêpnie podj±æ skuteczne leczenie zwierz±tka. W tym czasie mo¿emy podj±æ próby zatrzymania biegunki - szczególnie je¿eli z uwagi na sw± intensywno¶æ doprowadziæ ona mo¿e do odwodnienia zwierz±tka, a w efekcie do jego ¶mierci.

Jest kilka sposobów na zatrzymanie biegunki u szynszyli - jednak tak naprawdê powinno siê je stosowaæ jedynie wtedy, gdy biegunka nie ma charakteru infekcyjnego, ani te¿ nie jest skutkiem silnego zatrucia (w przeciwnym przypadku mo¿na zatrzymaæ w organizmie substancje tj.: toksyny, drobnoustroje lub ich toksyczne produkty przemiany materii, które ten próbowa³ usun±æ stosuj±c tym samym pierwsz± liniê obrony). Tymczasem my sztucznie zatrzymuj±c je w jelitach mo¿emy zwierz±tku czasem du¿o bardziej zaszkodziæ ni¿ pomóc.
Z drugiej strony przyspieszona perystaltyka jelit te¿ niesie ze sob± pewne zagro¿enia tak wiêc nie mo¿na tego tak po prostu zostawiæ...

Mamy wiêc w³a¶ciwie dwa wyj¶cia i zale¿± one od stanu naszej wiedzy o przyczynach powstania biegunki...
Je¿eli jeste¶cie ca³kowicie pewni (a pewno¶æ tak± niestety ciê¿ko uzyskaæ bez badañ laboratoryjnych), ¿e biegunka nie ma charakteru infekcyjnego ani nie powsta³a na skutek zatrucia - a spowodowana jest np. stresem lub zbyt szybk± zmian± diety - wtedy mo¿ecie próbowaæ zahamowaæ j± samodzielnie na kilka sposobów.

Do ³agodniejszych nale¿y podanie zwierz±tku wêgla drzewnego (takiego samego jak dla ludzi), Smecty (1/3 saszetki rozpuszczona w wodzie) lub je¶li jakim¶ cudem uda Wam siê kupiæ w aptece - preparatu opartego na naturalnej glince kaolitycznej - czyli leku Kaopectate przeznaczonego dla dzieci.
Je¿eli uda Wam siê dostaæ Kaopectate - nalejcie go na ³y¿eczkê do herbaty i pozwólcie wypiæ z niej zwierz±tku tyle, na ile bêdzie mia³o ochotê.
W przypadku silniejszej, p³ynnej biegunki - do jedzenia mo¿na dodaæ odrobinê (kilka, kilkana¶cie ziarenek) suchego ry¿u i trochê suszonych czarnych jagód. Gdy biegunka jest drastyczna - mo¿na te dwa sk³adniki podaæ po prostu zamiast jedzenia - jednak ten sposób stosujcie jedynie w ostateczno¶ci.
Pamiêtajcie jednak, ¿e powy¿sze metody u¿ywane byæ powinny jedynie wtedy, gdy wiemy, ¿e hamuj±c perystaltykê jelit - nie zatrzymujemy w ten sposób w organizmie gro¼nych czynników chorobotwórczych lub toksyn.

Podczas leczenia - je¶li tylko jest to mo¿liwe - wyeliminujcie mo¿liwe przyczyny powstania biegunki. Odstawcie wiêc na chwilê siano, sprawd¼cie uwa¿nie jako¶æ serwowanej zwierz±tku karmy. Nie podawajcie te¿ ¿adnych dodatków i smako³yków - ani s³odkich, ani t³ustych. Zapewnijcie sta³y i nieograniczony dostêp do wody - Wasz ogonek potrzebuje teraz du¿ej ilo¶ci p³ynów by uzupe³niæ braki - w koñcu wraz z ka³em wydala teraz bardzo du¿o wody.
Je¿eli rozwolnienie jest mocne powinni¶cie dodaæ trochê elektrolitów do jego wody (mo¿ecie to zrobiæ podaj±c je zakraplaczem do oczu wraz z wod± prosto do pyszczka - delikatnie skraplaj±c na doln± wargê, tak by siê nie zakrztusi³). Elektrolity naj³atwiej jest kupiæ w aptece - popro¶cie o Gastrolit. Jest w postaci proszku, z którego czê¶æ nale¿y rozmieszaæ z p³ynem. Dobrze by³oby te¿ w tym czasie uzupe³niæ florê jelitow± podaj±c Lakcid - czyli bakterie kwasu mlekowego - te¿ do kupienia w aptece - lub odrobinkê jogurtu z aktywnymi kulturami bakterii. Lakcid ³agodzi objawy biegunki, wp³ywaj±c normalizuj±c na pracê jelit (co ciekawsze równie polecany jest przy zaparciach i wzdêciach - w obu przypadkach ma bardzo zbawienny wp³yw na przewrócenie sprawnego funkcjonowania jelit). Nale¿ny podaæ ok. 1/3 fiolki na raz. Resztê nale¿ny wylaæ.

Biegunka nie powinna trwaæ d³u¿ej ni¿ 2-3 dni. Je¶li trwa d³u¿ej- koniecznie udajcie siê do weterynarza.

Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179