Nawigacja
Artyku³y » Choroby szynszyli » Choroby
Choroby
Skaleczenia
Szynszyla jak ju¿ wiecie to bardzo ruchliwe zwierz±tko i tak jak ma³e nie roztropne dziecko mo¿e siê skaleczyæ. Oczywi¶cie nie mówiê tutaj o sytuacji kiedy zwierzak nie wyhamuje i wpadnie na ¶cianê, w takim wypadku po prostu otrzepie siê i pobiegnie dalej. Mowa tu o rozciêciach, wiêkszych czy mniejszych ranach.
Postêpowanie: Podobne jak u dziecka, najnormalniej w ¶wiecie nale¿y przemyæ ranê ciep³± wod± z dodatkiem jakiego¶ ¶rodka odka¿aj±cego np. rivanolu. Po przemyciu uwa¿aæ ¿eby zwierzak nie pozbiera³ ca³ego kurzu z pokoju czy wiór z klatki. Oczywi¶cie do momentu kiedy rana porz±dnie siê nie zagoi nie dawaæ maluchowi piasku do k±pieli. Niestety je¶li rana jest g³êboka, du¿a radzê siê wybraæ do weterynarza






CHOROBY NIEZAKA¬NE

Biegunka
Objawy: Miêkkie, brudz±ce klatkê odchody, zabrudzone ka³em futerko w okolicy odbytu
Przyczyny: Nie ¶wie¿y, sple¶nia³y pokarm lub siano, zabrudzona mêtna woda.
Leczenie: Mo¿na podaæ wêgiel drzewny, borówki suszone.

Zaparcia
Objawy: Drobne, twarde i bardzo suche kupki.
Przyczyny:
Leczenie: Najlepiej podaæ zwierzakowi siano i jaki¶ soczysty pokarm np. marchew, jab³ko, buraki czerwone.

Wzdêcia
Objawy: Zwierz±tko osowia³e, nie ma apetytu, widoczne wzdêcie brzuszka, ma krótki i przerywany oddech, a ³apki nosek i uszka ma zimne, ch³odne.
Przyczyny: Nadmierna fermentacja, która powoduje nagromadzenie siê gazów w ¿o³±dku i jelitach wywo³ana nie¶wie¿ym pokarmem, nadmiern± ilo¶ci± pokarmu soczystego, siana z koniczyn± zielon±. Wzdêcia mog± byæ ¶miertelne dla szynszyli.
Leczenie: Pomóc mo¿e masa¿ brzuszka, niewielka ilo¶æ oleju parafinowego

Wpochwinie jelita
Objawy: Bardzo podobne jak przy zaparciu, nastêpuje zatrzymanie ka³u, potem pojawia siê krwawy ¶luz w odbycie.
Przyczyny: Czynnikami sprzyjaj±cymi tej chorobie mog± byæ: zaparcia, biegunka, a tak¿e du¿y stres.

Wynicowienie odbytu
Objawy:
Przyczyny: Nie leczona d³ugotrwa³a biegunka i zaparcia w wyniku, których mo¿e doj¶æ do wysuniêcia czê¶ci odbytu na zewn±trz odbytu.

--->Niestety w dwóch powy¿szych przypadkach mo¿e pomóc tylko weterynarz.<---

Zapalenie spojówek
Objawy: Ropienie i obrzêk oczu.
Przyczyny: Powodem tej dolegliwo¶ci mo¿e byæ niew³a¶ciwa pielêgnacja: brudna klatka, zabrudzony py³ do k±pieli, a tak¿e niedobór witaminy A lub infekcja bakteryjna.
Leczenie: Najwa¿niejsze nie podawaæ maluchowi py³u do k±pieli i lepiej ¿eby nie biega³ po zakurzonych zakamarkach pokoju. Dobrze te¿ przemywaæ maluszkowi letnia wod± miejsca zaropia³e.

--->Dobrze jest jednak udaæ siê do weterynarza po specjalne krople do oczu dla malucha.<---

¦liniaczka
Objawy: Nadmierne wydzielanie ¶liny, która moczy futerko w okolicy jamy ustnej, ³zawienie oczu, d³ugotrwa³a choroba prowadzi do utraty wagi.
Przyczyny: Przyczyn± jest podra¿nienie b³ony ¶luzowej jamy ustnej w wyniku czego nastêpuje obfite wydzielanie ¶liny. Najczê¶ciej przyczyna le¿y w wadliwym wzro¶cie siekaczy lub zêbów trzonowych(uniemo¿liwiaj±c zamykanie pyszczka), a tak¿e przy niedoborze niektórych sk³adników mineralnych np. wapnia i fosforu g³ównie u karmi±cych samic. Ponadto nieprawid³owo rozwiniête zêby przeszkadzaj± w pobieraniu pokarmu i zwierze traci na wadze.
Leczenie: Je¿eli zauwa¿ymy nieprawid³owy wzrost zêbów siecznych mo¿na je przyci±æ za pomoc± odpowiednich przyrz±dów, oczywi¶cie z pomoc± weterynarza. Aby nie dopu¶ciæ do nadmiernego wzrostu siekaczy trzeba zwierzêciu dawaæ obowi±zkowo wapno w kamieniu dla gryzoni, ga³±zki drzew owocowych. Mo¿na te¿ wstawiæ do klatki oczyszczony kamieñ wapienny.

Hipertermia(udar cieplny)
Objawy: Ciep³e lub gor±ce uszy i ³apki, szybki, krótki oddech, (potem za¶ oddychanie staje siê wyra¼nie utrudnione), utrata przytomno¶ci, dochodzi do zgonu.
Przyczyny: Przyczyn± udaru cieplnego mo¿e byæ zbyt wysoka temperatura pomieszczaniu przy dodatkowo wysokiej wilgotno¶ci powietrza. Kolejnym powodem wyst±pienia tej choroby mo¿e byæ przesiadywania malucha np na kaloryferze (choæ to ¿adsza przyczyna) Do udaru mo¿e równie¿ doj¶æ na skutek promieni s³onecznych.
Postêpowanie: Jedynym ratunkiem dla szynszyla jest och³odzenie temperatury cia³a, owijaj±c malucha np dobrze sch³odzonym wod± rêcznikiem mo¿na zafundowac much³odn± kapiel i oczywi¶cie przenie¶æ malucha do ch³odnego pomieszczenia. Wa¿ny jest dostêp do ¶wierzej wody. Je¶li widzicie ¿e sch³adzanie malucha w wy¿ej podane sposoby nie daje ¿adnego rezultatu po 2-3 godzinach nale¿y udaæ siê do weterynarza.

Wych³odzenie organizmu
Objawy: Zwierzak jest rozpalony (uszka, nosek) osowia³y, ma problemy z poruszaniem siê z czasem równie¿ z oddychaniem, czêsto popiskuje, i wpycha siê wszêdzie gdzie tylko jest ciep³o (na rêce cz³owieka pod koce, ko³dry...)
Przyczyny: Maluchy te nie lubi± wysokich temperatur, ale zbyt niskie te¿ s± niebezpieczne. Czêsto ma³e g³upiutkie jeszcze szynszyle, gdy jest im za gor±co siadaj± np. na zimnych marmurowych parapetach etc.
Postêpowanie: Je¶li tylko przypuszczacie t± a nie inn± chorobê nale¿y maluszka jak najbardziej wygrzewaæ. Je¶li nie widaæ ¿adnej poprawy a wrêcz przeciwnie maluszek ma coraz wiêksze problemy z oddychaniem, poruszaniem siê pomóc mo¿e jedynie weterynarz podaj±c w zastrzyku p³yny rozgrzewaj±ce i wzmacniaj±ce organizm.

Czêsto udar cieplny mylony jest z wych³odzeniem organizmu, objawy obu chorób s± podobne. Jednak leczenie wych³odzenia organizmu sposobami, które stosowane s± przy udarze cieplnym i na odwrót mo¿e byæ ¶miertelne dla zwierzaka. Dlatego wa¿ne jest przy podejrzeniu które¶ z tych chorób aby dok³adnie prze¶ledziæ w pamiêci co maluszek robi³ gdzie przesiadywa³...

W przypadku kiedy widzicie ¿e wasze dzia³ania nie na wiele siê zdaj±, radzê udaæ siê do weterynarza, niewa¿ne czy to zwyk³e skaleczenie czy np. biegunka. Sami widzicie ¿e nawet wydawa³o by siê zwyk³a; biegunka, wzdêcia czy zaparci u ludzi przecie¿ normalna sprawa u szynszyli mo¿e doprowadziæ do o wiele powa¿niejszych chorób; wpochwinie jelita, wynicowienie odbytu z czym ju¿ nie zawsze mo¿e sobie poradziæ nawet weterynarz.






CHOROBY ZAKA¬NE

O ile w przypadku powy¿szych niektórych chorób mo¿ecie dzia³aæ, tak z chorobami zaka¼nymi sami nie bêdziecie w stanie nic zrobiæ. Konieczna jest pomoc weterynarza.

Salmonelloza
Objawy: Objawia siê nagle bardzo intensywn± biegunk±. Odchody staj± siê za ka¿dym razem coraz bardziej wodniste, cuchn±ce z domieszk± ¶luzu, malec ma gor±ce ³apki nosek i uszka, traci apetyt.
Przyczyny: Choroba powodowana jest przez bakterie gram ujemne rozwijaj±ce siê w ¶rodowisku zarówno tlenowym i beztlenowym. ¬ród³em zaka¿enia mo¿e byæ pasza lub kontakt z chorymi zwierzêtami.

Kolibakterioza
Objawy: Choroba objawia siê: Brak apetytu, gor±czka, apatia, biegunka, trwa krótko 1-2 dni.
Przyczyny: Wywo³ywana jest przez bakterie Escherichia coli

Pseudomoza
Objawy: Brak apetytu, zwierzêta s± ma³o ruchliwe i czêsto upadaj±, maj± trudno¶ci z oddychaniem.
Przyczyny: Choroba powodowana jest przez pa³eczkê ropy b³êkitnej, która w niewielkiej ilo¶ci jest sk³adnikiem flory bakteryjnej jelit zwierz±t i ludzi. Jest bakteri± warunkowo chorobotwórcz±. ¬ród³em zaka¿enia mo¿e byæ bezpo¶redni kontakt lub ska¿on± wod± i pasz±.

Kokcydioza
Objawy: Ostra biegunka, wynicowinie odbytu, zwierzêta czêsto upadaj± bez przyczyny.
Przyczyny: jednokomórkowe paso¿yty

Grzybica
Objawy: Matowiej±ca okrywa w³osowa, w³osy staj± siê kruche i wypadaj± ca³ymi p³atami, skórka jest zaczerwieniona i pojawiaj± siê bia³e ³uski. Pierwsze objawy widoczne s± w okolicy nosa i nasady ogona, poczym choroba postêpuje dalej.
Przyczyny:

Paso¿yt skóry
Objawy: Paso¿yt ma postaæ czerwonych kuleczek wielko¶ci ³ebka szpilki i przyczepia siê do w³osów przewodnich. Zwierzak sam wyrywa sobie futerko z miejsc zaatakowanych przez paso¿yta.
Przyczyny: Paso¿yt skóry Trichisporon giganteum


¼ród³o: www.szynszyla.nonet.pl

Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179