Nawigacja
Artyku³y » Weterynaria » U weterynarza(poród)
U weterynarza(poród)
Je¶li okaza³o siê, ¿e konieczne by³o zabranie rodz±cej samiczki do weterynarza - musicie upewniæ siê, ¿e dobrze zabezpieczyli¶cie transporterek na drogê. Najlepiej je¶li owiniecie go rêcznikiem lub starym kocem (oczywi¶cie tak, by zapewniæ sta³y dop³yw ¶wie¿ego powietrza), tak by uchroniæ ogoniaste przed ch³odem i gwa³town± zmian± tamparatur - tym bardziej, ¿e o ile szynszylka urodzi³a ju¿ jakie¶ dzieci, to musicie zabraæ wraz z ni± te nowo narodzone maleñstwa.

Zabierzcie te¿ ze sob± wydalone ³o¿ysko - je¶li nie zosta³o zjedzone przez m³od± matkê. A je¶li na ¶ció³ce zosta³a jaka¶ wydzielina - te¿ mo¿ecie j± zabraæ. Weterynarz mo¿e chcieæ je zobaczyæ.

Lekarz najprawdopodobniej rozpocznie badanie od od delikatnego i uwa¿nego obmacania samiczki. Bêdzie siê w ten sposób stara³ wyczuæ, czy w kanale rodnym lub w macicy nie pozosta³o jeszcze jakie¶ dziecko.

Zapyta was jak d³ugo trwa³ poród (od kiedy), jaki rodzaj skurczów mia³a samiczka (czy by³y silne, czy s³abe, co jaki czas wystêpowa³y), jaki czas up³yn±³ od narodzin pierwszego maleñstwa (i jaki odstêp czasu dzieli³ kolejne narodziny) - o ile oczywi¶cie matka urodzi³a ju¿ jakies dzieci. Je¶li nie - to czy odesz³y ju¿ wody p³odowe, kiedy i jak± mia³y barwê i zapach.

Potem (o ile weterynarz dysponuje g³owic± o czêstotliwo¶ci 7,5 MHz) spróbuje za pomoca USG stwierdziæ, czy maleñstwo wewn±trz matki jeszcze ¿yje (poszukuj±c bicia jego serca). Niestety g³owica USG o potrzebnej do tego czestotliwo¶ci jest stosunkow rzadko spotykana - najpopularniejsza jest mniej czu³a g³owica 5 MHz - do tego celu ca³kowicie nieprzydatna.

Jesli aparat USG nie wykaza³ bicia serca maleñstwa, lub nie by³ dostêpny - posi³kowaæ siê mo¿na prze¶wietleniem rentgenowskim. Kosteczki nienarodzonego dziecka bed± na nim do¶æ dobrze widoczne. Badanie to co prawda nie pozwoli nam okre¶liæ kondycji p³odu, ale dostarczy nam ogólnych o nim informacji. Dowiemy sie te¿ czy p³ód jest ca³y, czy w stanie rozk³adu, pozwoli okre¶liæ czy nie ma istotnych defektów budowy cia³a, które mog³yby zasugerowaæ, ¿e ma³y ju¿ nie ¿yje.

Istnieje te¿ sposób sprawdzenia nienarodzonego maleñstwa poprzez ruchy wahad³owe brzucha matki - po delikatnym uderzaniu w brzuszek matki, co powoduje jego rozko³ysanie - jeszcze zyj±cy futrzaczek powinien siê poruszyæ. Co prawda nie jest to metoda 100% pewna, ale zawsze mo¿e dostarczyæ nam dodatkowych informacji, o ile tylko nie dysponujemy innym sposobem

Je¶li lekarz stwierdzi obecno¶æ ¿ywego dziecka, za¶ matka ma prawid³owe, pe³ne rozwarcie - weterynarz poda jednostkê Oxytocyny i odczeka 20 minut. (Je¶li jednak nie nast±pi³o rozwarcie, lekarz nie mo¿e podaæ lekarstwa, gdy¿ mog³oby do doj¶æ do pêkniêcia macicy - dlatego te¿ cesarskie ciêcie konieczne jest wtedy od razu).

Je¶li po 20 minutach po pierwszej dawce nie wyst±pi± skurcze - poda kolejn±. Znowu odczeka 20 minut. W czasie tych kolejnych 20 minut - powinien przygotowaæ siê ju¿ do operacji. Je¶li i po tym czasie nie nast±pi poród - cesarskie ciêcie jest konieczne.

Je¶li konieczna by³a interwencja chirurgiczna - maleñstwom nale¿y potem zapewniæ sta³y kontakt z matk±, gdy¿ karmienie pomaga jej w obkurczeniu powiêkszonej macicy i w z³uszczaniu b³ony ¶luzowej. Maluszki za¶ maj± zapewniony pe³nowarto¶ciowy pokarm, gwarantuj±cy im zdrowy i prawid³owy rozwój. Nale¿y jedynie bardzo uwa¿aæ, by podczas kontaktu z matk± m³ode nie dobra³y siê szwów mamy, gdy¿ mo¿e j± to skutecznie do nich zraziæ.

Maleñstwa mo¿na przystawiæ nawet zaraz po samej operacji - ju¿ podczas wybudzania siê matki ze znieczulenia. Je¶li samiczka jest nadal w g³ebokim ¶nie - maleñstwa trzeba trzymaæ obok mamy dogrzewaj±c je kocykiem lub ciep³em d³oni. Je¶li proces wybudzania trwa d³ugo - mo¿na podaæ maluszkom wodê z glukoz± do picia. Tylko bardzo deliakatnie, by siê nie zach³ysnê³y - najlepiej zwil¿aj±c im wargi wacikiem lub spuszczaj±c z pipetki kropelka po kropelce - na wargi, do zlizania.

M³oda matka jeszcze przez 10 dni bêdzie nosi³a szew pooperacyjny. Trzeba tylko pilnowaæ by sobie go nie wygryza³a i obserwowac jego wygl±d.

Je¶li w miejscu szwu pojawi sie opuchlizna i silne zaczerwienienie - trzeba szybko udaæ siê do weterynarza.

Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179