Nawigacja
Artyku³y » ¯ywienie » Zatwardzenie i zatrzymanie ka³u
Zatwardzenie i zatrzymanie ka³u
Zatwardzenia nigdy nie powinni¶my lekcewa¿yæ. Przede wszystkim dlatego, ¿e mo¿e byæ sygna³em, ¿e w organi¼mie dzieje siê co¶ niedobrego. Równie¿ dlatego, ¿e mo¿e ono doprowadziæ do ca³kowitego zatrzymania ka³u, do skrêtu jelit lub równie fatalnego w skutkach co poprzednie - wpochwienia jelita (pod wp³ywem wzmo¿onej perystaltyki jelit jedna czê¶æ jelitka wchodzi w drug± uniemo¿liwiaj±c jego pracê).
Dlatego ju¿ od chwili zaobserowania pierwszych objawów musimy wnikliwie kontrolowaæ rozwój wydarzeñ by nie dopu¶ciæ do ¿adnych gro¼niejszych komlikacji.

Zatwardzenie zaczyna siê niewinnie - od pomniejszonych, twardawych lub jakby lekko spieczonych bobków. Stan taki mo¿e trwaæ kilka, albo nawet kilkana¶cie dni.
Je¶li zatem zaobserwujemy którego¶ dnia u naszego podopiecznego, ¿e jego bobki maj± inn± ni¿ zwykle konsystencjê, ¿e sta³y siê mniejsze - drobne, niekszta³tne, byæ mo¿e nawet ze ¶ladami krwi lub ¶luzu - powinni¶my zacz±æ bardzo uwa¿nie obserwowaæ naszego pupila. I to nie na przestrzeni wielu dni - ale najbli¿szych kilku, kilkunastu godzin.

Je¿eli szynszylek jest w³a¶nie podczas jakiego¶ leczenia i dostaje lekarstwa (szczególnie je¶li jest to przed³u¿ajace siê leczenie) - skonsultujcie siê jak najszybiej z Waszym weterynarzem w kwestii tego, czy dany lek jest dobrze tolerowany przez w±trobê i czy zatwardzenie nie jest mo¿e skutkiem podania tego leku (znam przypadki, gdzie prawdopodobn± przyczyn± zatwardzenia i zatrzymania ka³u by³a reakcja ze strony przeci±¿onej w±troby - i tu uwaga! - inn± przyczyn± zatrzymania ka³u mo¿e byæ te¿ silne zatrucie pokarmowe - np. aflatoksynami zawartymi w orzeszkach ziemnych lub sple¶nia³ym sianie!). Je¿eli Wasz lekarz podejrzewaæ bêdzie, ¿e przyczyn± mo¿e byæ podawane lekarstwo - byæ mo¿e zdecyduje siê zast±piæ innym dotychczas podawany lek.

Je¿eli te¿ Wasz szynszylek jest akurat na co¶ chory (jaka¶ infekcja, schorzenia innego rodzaju) mo¿e siê zdarzyæ, ¿e ilo¶æ wydalanych przez niego boków ulegnie znacznemu zmniejszeniu, lub te¿ nie bêdzie ich wcale. Jest to spowodowane tym, ¿e organizm przestawia siê wtedy na samowyleczenie i oszczêdzaj±c energiê spowalnia do minimum proces trawienia. Ka³ pojawi siê wtedy samoistnie, gdy tylko jego organizm zacznie sobie radziæ z chorob± i szynszylek odzyskawszy apetyt zacznie w miarê normalnie je¶æ. Ilo¶æ "wyprodukowanych" bobków zale¿eæ bêdzie od ilo¶ci zjedzonej karmy.

Najczê¶ciej jednak zatwardzenie wystêpuje bez ¿adnych wyra¼nych przyczyn i objawia siê po prostu regularnym wydalaniem ma³ych, suchych bobków. W takim wypadku mo¿emy sami spróbowaæ pomóc naszemu ogoniastemu.
Pierwszym ratunkiem - gdy pojawiaj± siê pierwsze suche bobki - jest podanie kilku (ale te¿ nie za du¿o, by nie spowodowac wzdêcia!) rodzynek i wypuszczenie naszego szylka na d³ugi, jak najd³u¿szy spacer (du¿a porcja ruchu pozwoli nieco "rozruszaæ" jego uk³ad trawienny i przyspieszy perystaltykê jelit). Je¿eli to nie pomo¿e - to podaæ mo¿na do zjedzenia: ¶wie¿e jab³uszko, jogurt owocowy (najlepiej taki z ¿ywymi kulturami bakterii - ale o tym szerzej poni¿ej), sok ze ¶liwek, kawa³eczek ¶liwki suszonej, suszon± papajê i ananas (ten sposób skutkuje te¿ w przypadku przytkania przewodu pokarmowego zlepkami wygryzionego futerka - i chodzi tu o zawarte w tych owocach enzymy, które powoduj± rozmiêkczenie w³osów; najlepiej zadzia³a tu ¶wie¿o wyci¶niêty sok z anansa, gdy¿ "puszkowy" w pe³ni go nie zast±pi - i tu uwaga! ¶wie¿y ananas musi byæ dojrza³y!)

Na zwyk³e zatwardzenie dobrze te¿ dzia³a jeden z dostêpnych na rynku przecierowych deserków dla niemowl±t. - np. ¶liwka z jab³kiem Gerbera, lub dynia z jab³kiem Bobo Vity. Podac mo¿na zwierz±tku ³y¿eczkê lub dwie na pocz±tek - podaj±c zwyczajnie na ³y¿eczce lub delikatnie pipetk± (zakraplaczem do oczu) do pyszczka - byle nie na si³ê - sam musi to prze³kn±æ - za¶ ilo¶æ uzale¼niona jest od stopnia zaawansowania zatwardzenia.
No i stale powinno byæ dostêpne sianko, które powoduje nieco lu¼niejsz± konsystencjê ka³u. I du¿o wody - mo¿na nawet podawac pipetk± do pyszczka z jakim¶ sokiem - ¿eby tylko chcia³ piæ.

Jeszcze jedna wa¿na rzecz - oprócz tych wszystkich smako³yczków, które pomagaj± na zatwardzenia - ¶wietnie na uk³ad trawienny dzia³aj± bakterie kwasu mlekowego (Acidophillus oraz Bifidobacterium) - pobudzaj± i normalizuj± jego pracê. Pomagaj± one zarówno w przypadku biegunek o ró¿norakim charakterze - co opisane zosta³o w artukule powy¿ej, jak te¿ wykazuj± zbawiennie dzia³ania na zaparcia. Bakterie takie mo¿na kupiæ w ka¿dej aptece w ró¿nych postaciach - s± to ¶rodki, jakie przepisuje siê ludziom po antybiotykach - Lakcid (proszek w ampu³kach do rozpuszczenia w wodzie), Trilac, inne. Mo¿na podaæ je z soczkiem w pipetce. W przypadku Lakcidu, który ja stosujê - proponujê by na pocz±tek podaæ 1/3 zawarto¶ci fiolki (resztê nale¿y wylaæ).


Znacznie gro¼niejsza od zwyk³ego zatwardzenia jest sytuacja, gdy zauwa¿ycie, ¿e od kilku, kilkunastu godzin Wasz podopieczny nie za³atwi³ siê w ogóle.
W takim przypadku najlepiej jest podaæ oprócz lakcidu - tak¿e parafinê (Paraffinum Liquidum), któr± mo¿na kupiæ w ka¿dej aptece. Podac mo¿emy do 0,5 - 1 ³y¿eczki. Parafinê najlepiej podaæ wymieszan± z sokiem malinowym lub s³odkim wapnem dla dzieci - tak by zwierz±tko wypi³o j± samo - wmuszanie jej pipetk± do pyszczka, mo¿e spowodowaæ dostanie siê parafiny do p³uc - i w efekcie doprowadziæ do zach³ystowego zapalenia p³uc - fatalnego w skutkach.
W przypadku braku parafiny, albo zamiast niej - mo¿emy te¿ podaæ na ³y¿eczce odrobinê dobrej jako¶ci oleju jadalnego lub nawet mas³a.

W przypadku, gdy przez klikana¶cie godzin Wasz ogoniasty nie zrobi ani jednego bobka, lub ich stan jest wyj±tkowo kiepski (s± bardzo twarde, spieczone, malutkie) mo¿ecie zdecydowaæ siê na zrobienie lewatywy.
Je¿eli to mo¿liwe - dobrze by by³o, by wykona³ j± weterynarz. Ale je¿eli jest pó¼ny wieczór lub z jakiego¶ innego powodu nie mo¿ecie siê do niego wybraæ ze zwierz±tkiem - mo¿ecie te¿ spróbowac zrobiæ j± sami.
Do wykonania lewatywy sporz±dziæ trzeba mieszankê przegotowanej, lekko letniej wody z parafin±, wymieszane w proporcjach 1:1 (to znaczy bierzemy tyle samo wody, co parafiny), a jeszcze lepiej jest zamiast wody zastosowaæ przestudzony napar z rumianku. Je¿eli nie mamy akurat parafiny, a nie chcemy czekaæ z wykonaniem lewatywy - mo¿emy j± zast±piæ ¶wie¿ym, dobrej jako¶ci olejem jadalnym. Mieszankê t± wlewamy do strzykawki. Konus strzykawki (czyli jej najwê¿sz± czê¶æ) wk³adamy w pupê szynszylka i podajmy z tego 0,5 ml. Weterynarz mo¿e wykorzystaæ do tego cewnik koci - gdy¿ mo¿na go w³o¿yæ nieco g³êbiej (na 2-3 cm) - a lewatywka zadzia³a wtedy lepiej.

Je¿eli ¿adne z tych dzia³añ nie przynios³o efektów, a Wasz pupil ju¿ od blisko doby nadal siê nie za³atwia (nast±pi³o zatrzymanie ka³u) koniecznie udajcie siê do weterynarza - poda on ¶rodki przyspieszaj±ce perystaltykê jelit.
Nie wahajcie siê ani chwili! - bo gdy bobki ulegn± zatrzymaniu w jelitach, tworzy siê tam zbita i zwarta masa ka³owa, która uniemo¿liwia wydalanie kolejnych. Z godziny na godzinê problem staje siê coraz powa¿niejszy - nie ma wiêc ju¿ czasu na czekanie i samodzielne leczenie. W takim przypadku wymagana jest natychmiastowa interwencja weterynarza.

Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179