Nawigacja
Artyku³y » ¯ywienie » Siano
Siano
Niezale¿nie od rodzaju podawanej karmy, powinni¶cie koniecznie zapewniæ Waszej szynszyli codzienn± porcjê siana. Najlepsze jest siano z nas³onecznionych ³±k wysokogórskich, nie nawo¿onych zbyt intensywnie azotem, o sk³adzie chyba najbardziej zbli¿onym do diety ich przodków i dzikich krewniaków (polecam ¶wietne sianko alpejskie firmy Vitakraft).
Je¶li jednak nie uda Wam siê kupiæ siana górskiego, to dobre bêdzie ka¿de inne, o ile tylko spe³ni ono kilka podstawowych warunków. Siano powinno byæ przede wszystkim bardzo dobrej jako¶ci, pachn±ce, o ³adnej zielonej barwie, ¶wietnie wysuszone. Zawilgocone, a tym bardziej ze ¶ladami ple¶ni - absolutnie na nadaje siê dla naszych maluchów, gdy¿ ze wzglêdu na zawarto¶æ pewnych specyficznych toksyn, na które szynszyle s± szczególnie wra¿liwe - mo¿e doprowadziæ do ich ¶mierci. Szczególn± uwagê na jako¶æ siana nale¿y zwracaæ w okresie wiosennym, gdy¿ w³a¶nie wtedy najczê¶ciej zdarzaj± siê przypadki sprzeda¿y siana zle¿a³ego i zawilgoconego.

Siano nie powinno byæ ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Istnieje bardzo prosty test na ocenê stopnia jego wilgotno¶ci.
We¼cie do rêki porz±dn± gar¶æ siana i spróbujcie skrêciæ je w sznur.
Je¶li sznur natychmiast siê rozkrêci³, a siano siê kruszy i ³amie na ca³ej d³ugo¶ci - jest zbyt suche i prawdopodobnie bezwarto¶ciowe. Je¶li natomiast po puszczeniu go zachowa³o niezmienny kszta³t sznura i nie rozkrêca siê - jest stanowczo zbyt wilgotne. Takie siano nale¿y dobrze wysuszyæ w otwartym pojemniku, a jeszcze lepiej w ogóle go nie u¿ywaæ. W³a¶ciwa wilgotno¶æ siana sygnalizowana jest tym, ¿e sznur z siana rozkrêca siê, zachowuj±c jednak z grubsza jego kszta³t. Takie siano zachowa³o w pe³ni wszystkie swoje warto¶ci i jest bezpieczne dla zdrowia Waszej szynszyli. Je¶li jednak staniecie kiedy¶ przed wyborem: wilgotnawe, czy wysuszone na wiór - zdecydowanie wybierzcie suche - dziêki temu nie narazicie szynszyli na niepotrzebne niebezpieczeñstwo.
Siano nale¿y oczywi¶cie przechowywaæ w miejscu suchym, przewiewnym, niedostêpnym dla innych gryzoni, które mog± byæ nosicielami ró¿nych czynników chorobotwórczych.
I to tyle straszenia....
Sianko mo¿na podawaæ naszym futrzakom w do¶æ du¿ych ilo¶ciach, bez ryzyka ich przekarmienia. Je¶li jednak nie znamy pochodzenia siana - a mamy na przyk³ad podejrzenie, ¿e mo¿e pochodziæ ono z ³±k intensywnie nawo¿onych chemicznie - ograniczmy jego ilo¶æ do 30 -50 gram na jedno zwierz±tko, co odpowiada przeciêtnemu zapotrzebowaniu szynszyli na ten produkt.

Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179