Nawigacja
Artyku³y » Informacje ogólne » Mieszkanko dla szynszyli
Mieszkanko dla szynszyli

Na pocz±tek ... rozmiary i kszta³ty

Im wiêksze mieszkanko tym lepsze. Szynszyla jest du¿ym zwierz±tkiem i potrzebuje wiele przestrzeni. Minimalne rozmiary dla jednego osobnika to 80/60/50. To naprawdê najmniejsza. Dla wiêkszej ilo¶ci zwierz±tek stopniowo lokum powinno byæ coraz wiêksze. Niby niekonieczne, ale bardzo fajne i przydatne s± drewniane pó³eczki. Szynszyla mo¿e na nie wchodziæ. Zwiêksza to przestrzeñ i jednocze¶nie zapewnia naszemu pupilowi miejsce do spania lub jedzenia.


Podstawowe warunki (oprócz wy¿ej omówionych ju¿ rozmiarów), które musi spe³niaæ ka¿da klatka to:

- Nie powinna ona mieæ pomalowanych prêtów.\
- Musi mieæ co najmniej dwie pary drzwiczek (w przypadku klatki bez poziomów wystarcz± jedna, ale w miarê wy¶rodkowanym miejscu), aby pupila ³atwo by³o w razie potrzeby wyci±gn±æ.
- Drzwiczki te powinny byæ na tyle du¿e, aby zwierzak siê w nich mie¶ci³ (swobodnie!) i aby przechodzi³a przez nie miseczka z jedzeniem i ewentualnie piaskiem.- Kuweta powinna byæ szklana lub plastikowa. Absolutnie nie metalowa, gdy¿ mo¿e bardzo ³atwo zostaæ zniszczona przez mocz.
Co w klatce znale¼æ siê powinno, czyli wyposa¿enie

- Trociny/granulat i siano s± niezbêdne. Granulat lub trociny maja za zadanie wch³aniaæ mocz, siano za¶ s³u¿y do budowania gniazd i jest podstawowym sk³adnikiem w diecie szynszyli.
- Kryjówka (tzw. Domek) ma s³u¿yæ szynszyli do ukrycia siê w razie jakiego¶ niebezpieczeñstwa, a tak¿e spania i chronienia siê przed s³oñcem. Taka kryjówka mo¿e byæ z drewna, porcelany (uwaga na ostre krawêdzie!) lub tektury (krótkotrwa³a). Najbardziej polecam t± pierwsz±. Domek powinien byæ na tyle du¿y, by zwierzê (lub wiêksza ich ilo¶æ) mog³o do niego wej¶æ i mia³o trochê przestrzeni. Pamiêtajmy tez o odpowiednio sporym wej¶ciu.
- Miska na pokarm. Musi byæ ciê¿ka lub dobrze przymocowana (ale nie na sta³e, bo trzeba ja myæ co najmniej co kilka dni). Je¿eli bêdzie za lekka szynszyla z ³atwo¶ci± j± przewróci.
- Miska z piaskiem. Mo¿e znajdowaæ siê ona w klatce. Podobnie jak ta na pokarm powinna byæ ciê¿ka oraz ... odpowiednio du¿a, by milusiñski swobodnie siê w niej wytarza³, czyszcz±c futerko.
- Konary, z których szynszyla bêdzie obgryza³a korê „piecz±c dwie pieczenie na jednym ogniu” : podje sobie trochê zdrowej ¿ywno¶ci i spi³uje rosn±ce z±bki. Jednak zanim przyniesiemy ga³êzie skorzystajmy z artyku³u i dowiedzmy siê, które drzewka nie sa truj±ce dla naszych podopiecznych.
- Wapno, które tak jak konary ma zastosowanie w diecie jak i higienie (pi³owanie z±bków i pazurków).

Miejsce na klatkê

Miejsce, w którym bêdzie sta³a klatka nie mo¿e byæ przypadkowe. Wrêcz przeciwnie : trzeba je starannie wybraæ. Szynszyla prowadzi nocny tryb ¿ycia dlatego trzeba wybraæ do¶æ spokojny i cichy zak±tek, w którym nie bêdzie nara¿ona za dnia na ha³asy i nadmierny stres. Mieszkanko puchatych lokatorów musi te¿ znajdowaæ siê w miejscu nie nara¿onym na przeci±gi i ostre s³oñce. Temperatura nie powinna przekraczaæ 25 stopni Celsjusza.

Higiena

Raz dziennie myjemy poide³ko, pojemnik na karmê. Sprz±tamy niedojedzone resztki pokarmu, przesiewamy piach przez gêste sitko, je¿eli pojemnik z nim na sta³e jest w klatce.

Raz lub dwa razy w tygodniu wymieniamy pod¶ció³kê, czy¶cimy kuwetê i zabieramy elementy takie jak tekturki i szmatki, wymieniaj±c je na nowe, gdy¿ ³atwo nasi±kaj± moczem.

Raz na dwa tygodnie czy¶cimy ca³± klatkê, przecieramy prêty.

* Przy myciu kuwety i ca³ej klatki u¿ywamy jedynie ciep³ej i gor±cej wody. Mo¿emy sobie darowaæ detergenty.


Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179