Nawigacja
Artyku³y » Choroby szynszyli » Zdrowie Szynszyli
Zdrowie Szynszyli

Na pytania odpowiada lek. wet. Jerzy Andrzej Kulesza 
z klinik w Warszawie i Piastowie, który od dziesiêciu lat zajmuje siê leczeniem zwierz±t egzotycznych, g³ównie gryzoni oraz królików i tchórzofretek. Z zami³owania jest wieloletnim akwaryst± oraz hodowc± ¶winek morskich i królików.

Jakie dolegliwo¶ci zdrowotne najczê¶ciej dotykaj± szynszyle? Jakie s± ich przyczyny?
Szynszyle nale¿± do zwierz±t do¶æ odpornych, rzadko choruj±. Zdecydowana wiêkszo¶æ problemów zdrowotnych wynika z ewidentnych b³êdów w ich utrzymaniu i ¿ywieniu. W codziennej praktyce lekarze weterynarii najczê¶ciej spotykaj± siê z chorobami niezaka¼nymi. Przede wszystkim s± to choroby przewodu pokarmowego, charakteryzuj±ce siê biegunkami, zaparciami i wzdêciami wystêpuj±cymi na tle b³êdów ¿ywieniowych lub zatruæ pokarmowych. Czêsto zdarzaj± siê równie¿ przypadki nie¿ytowego zapalenia nosa (zwi±zanego z g³ównie z wahaniami temperatury i przeci±gami). Do¶æ powa¿ny problem stanowi± urazy mechaniczne, odnoszone w trakcie walk pomiêdzy osobnikami tej samej p³ci oraz zwi±zane z brakiem nadzoru nad zwierzêtami wypuszczanymi z klatek. Typowym schorzeniem szynszyli jest cukrzyca, objawiaj±ca siê obustronn± zaæm± (choroba ta mo¿e mieæ t³o genetyczne lub ¿ywieniowe).

Jakie symptomy mog± ¶wiadczyæ o chorobie zwierz±tka?
Szynszyle s± zwierzêtami bardzo ¿ywio³owymi, dlatego pierwszym niepokoj±cym objawem jest spadek aktywno¶ci. Je¶li szynszyla, która normalnie czêsto zmienia³a miejsce swojego pobytu, wskakiwa³a na pó³ki w klatce, teraz siedzi w k±cie i nie reaguje na otoczenie – to ¶wiadczy o z³ym samopoczuciu. Istotnym wska¼nikiem zdrowia jest tak¿e apetyt. Brak zainteresowania ¶wie¿o uzupe³nionym pokarmem powy¿ej dwunastu godzin sk³ania do bacznej obserwacji pupila. S³abszemu apetytowi lub jego brakowi towarzyszy nastêpuj±cy w ich wyniku brak oddawania ka³u. Pojawiæ mo¿e siê osowia³o¶æ. Kolejne objawy s± ju¿ typowe dla konkretnej choroby: ³zawienie, ¶linienie, biegunka, kichanie, duszno¶æ, wyp³yw z nosa (popularny katar), niezborno¶æ (brak koordynacji ruchów), drgawki oraz zmiany w wygl±dzie okrywy w³osowej (ubytki sier¶ci, posklejany, matowy w³os). Najwa¿niejsze, co powinien zrobiæ w³a¶ciciel, to jak najszybciej zareagowaæ. Wizyta u lekarza weterynarii wskazana jest jeszcze przy pierwszych niespecyficznych objawach choroby, poniewa¿ wtedy mamy mo¿liwo¶æ zapobieg-niêcia jej dalszemu postêpowi.

Co mo¿na zrobiæ, ¿eby zaradziæ problemom zdrowotnym ulubieñca?
Aby szynszyle cieszy³y siê zdrowiem i dobr± kondycj±, musz± mieæ zapewnione w³a¶ciwe warunki utrzymania. Wa¿na jest odpowiednia ilo¶æ ruchu. Klatka, 
w której przebywa zwierzak, powinna byæ wystarczaj±co du¿ej wielko¶ci i zawieraæ wyposa¿enie urozmaicaj±ce ¶rodowisko pupila. Konieczne jest równie¿ wypuszczanie szynszyli na pewien czas z klatki (pod sta³ym nadzorem opiekuna). Dobrym rozwi±zaniem w zapobieganiu nudzie jest sprawienie szynszyli towarzystwa - najlepiej drugiego osobnika tego samego gatunku, ale odmiennej p³ci. Nale¿y unikaæ sytuacji stresuj±cych zwierzaki takich jak s³uchanie g³o¶nej muzyki oraz niepokojenie przez inne zwierzêta przebywaj±ce w jednym mieszkaniu, zw³aszcza koty.

Na co jeszcze powinien zwróciæ uwagê w³a¶ciciel 
opiekuj±cy siê szynszyl±?
Ze wzglêdu na charakterystyczny typ okrywy w³osowej, szynszyli nale¿y zapewniæ mo¿liwo¶æ k±pieli piaskowych. Jest to niezbêdne do utrzymania odpowiedniego stanu w³osa i skóry. Nie nale¿y tak¿e zapominaæ o systematycznym uzupe³nianiu pokarmu (najlepiej w sta³ych porach), 
a tak¿e zapewnieniu sta³ego dostêpu do siana i codziennie wymienianej wody. Konieczne jest dbanie o czysto¶æ pojemników na karmê i wodê (nie mo¿na dopu¶ciæ do rozwoju glonów na ¶ciankach poide³ka). Warto równie¿ pamiêtaæ o regularnej wymianie pod³o¿a klatki (minimum trzy razy w tygodniu). Musi ono byæ zawsze czyste i suche, aby zmniejszyæ prawdopodobieñstwo zawilgocenia pod³o¿a i po¿ywienia, które mog± prowadziæ do gro¼nych chorób.

Jak wa¿na jest w³a¶ciwa dieta tych gryzoni?
Prawid³owo skomponowana dieta jest jednym z najwa¿niejszych czynników odpowiedzialnych za zdrowie i dobre samopoczucie szynszyli. W naturze zamieszkuj± one andyjskie doliny, s± wiêc przystosowane do od¿ywiania sk±p±, wysokogórsk± ro¶linno¶ci±. Podstawê ich ¿ywienia stanowi± karmy suche (granulaty) oraz dobrej jako¶ci siano. Urozmaiceniem mog± byæ niewielkie ilo¶ci zielonki, np. popularnego mleczu (mniszka lekarskiego) oraz suszonych owoców (jab³ko, gruszka), warzyw (marchewka), owoców dzikiej ró¿y i g³ogu czy ga³±zek drzew owocowych.


PAMIÊTAJ
Szynszyle s± wra¿liwe na wysok± temperaturê. Niebezpieczne jest ju¿ przekroczenie temperatury 25 stopni, zw³aszcza przy wysokiej wilgotno¶ci powietrza.



¬ród³o: http://www.cztery-lapy.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=704

Fatal error: Call to undefined function render_comments() in /virtual/s/z/szynszyla.ugu.pl/includes/comments_include.php on line 179